Kola içince vücutta neler oluyor?

internetten alıntıdır.
İftar sofralarımızın vazgeçilmezi olarak gösterilmeye çalışılan kola ile ilgili genelde bildiğimiz şeyleri bir daha hatırlayalım, istedim. Çocuklarımızı kola'dan uzak tutmak için yeterince neden var, diye düşünüyorum.
Bir bardak kolanın bir saatte vücudunuza yaptığı zarara inanamayacaksınız. İşte felakete götüren kısır döngü...
-Kola neden şişmanlatır? İlk 10 ve ilk 40 dakikada bakın kola vücutta kan şekerini nasıl etkiliyor?
-İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararları anlattı. İşte felakete götüren kısır döngü.
1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ’fosforik asittir’.
2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.
3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.
4. 45 dakika içinde: Beyinde Dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)
5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.
6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırısınız.
7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.
8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.
haberkaradeniz.com'dan alınmıştır.

Yorumlar

  1. hmm çok fena...arada içiyorum ama onu bile yapmamak lazım...

    YanıtlaSil
  2. paylaşım çok güzel bizim evde bu yassak son zamanda yeni bir marifeti çıktı bunun içinde alkol olduğunu açıkladılar,birde ramazan iftar sofralarında reklamı yokmu gıcık oluyorum

    YanıtlaSil
  3. Paylaşım için teşekkürler,izninle paylaşmak istiyorum..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sarığı Burma / Burma Baklava (Bayram Tatlıları)

Evde Mayasız Peynir Yapımı

40 Kat Çıtır Börek