Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi


İzmir, Bursa ve Antalya illerinde yaşayanlar için küçük bir duyuru yapmak istiyorum. 
Kadın istihdamı açısından oldukça önemli bir proje başlatılmış. Çalışan anne için maddi destek, bakıcı olarak çalışacak kadın için de sosyal güvence garantisi veren ve iki taraf içinde oldukça avantajlı olacak bir çalışma. Umarım amacına ulaşır. 

Ben de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için buradan tekrar duyurmak istedim.

Sevgilerimle...


Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Avrupa birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen bir projedir. 

Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığının Program Otoritesi olduğu ve Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) bileşenlerinden biri olan “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKG OP)” altında yürütülmektedir. 

Proje ile 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olan ve hizmet akdine tabi (özel sektörde işçi statüsünde) sigortalı olarak halen çalışmakta olan, 

• İş hayatına geri dönecek,
• İlk kez çalışmaya başlayacak ya da
• Sigortasız çalıştırdığı çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırmaya başlayacak 

annelere çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin etmek üzere 24 aya kadar aylık 300 € tutarında bir mali destek sağlanmaktadır.

Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyleri, sigortalı çalışan kadın sayıları, bir yılda analık iznine ayrılan ortalama çalışan kadın sayıları, nüfusları ve proje bütçe kısıtı kriterlerine göre seçilen İzmir, Bursa ve Antalya illerinde uygulanacak olan proje sayesinde, 5.000 annenin doğrudan ve 5.000 çocuk bakıcısının dolaylı olmak üzere proje süresince yaklaşık 10.000 kadının kayıtlı istihdama kazandırılması hedeflenmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Doğrudan Hibe olarak yürütülmekte olan projenin uygulama süresi 30 aydır. Bu kapsamda proje faaliyetleri, altyapı çalışmaları ve tanıtım etkinlikleri ile 06.03.2015 tarihinde başlamış olup, çalışmaların 05.09.2017 tarihinde tamamlanması beklenmektedir.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için...

Yorumlar

  1. iyi bir projeymiş umarım ihtiyacı olanlar yararlanabilir..

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel olmuş dilerim sağlıklı bir şekilde yürür bu proje.

    YanıtlaSil
  3. paylaştım , umarım faydalı olur birilerine ...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sarığı Burma / Burma Baklava (Bayram Tatlıları)

Evde Mayasız Peynir Yapımı

40 Kat Çıtır Börek