google-site-verification: google601c61c448c195d7.html Fincan Teyze: Mart 2016

29 Mart 2016 Salı

Portakallı Nutellalı Kek

Ne kadar zamandır kek yapmadığımı fark ettim ve güzel bir kek tarifi vereyim dedim. ,Her zaman ki bu vakitler geldi; dersler, sunumlar yoğun, elimden geldiği kadar blogumu da ihmal etmemeye çalışıyorum ama tam da istediğim gibi olmuyor.

Sevgiyle kalın...

Malzemeler
3 yumurta

23 Mart 2016 Çarşamba

Bakla YemeğiBu sefer tam mevsiminde vereceğim tarifini...

Her zaman pasta börek olmaz ya... Evde hiç yemek yapmıyorum sanki... Tencere yemeklerinin benim için bir ölçüsü olmadığından sanırım yazarken anlatmakta zorlanıyorum. Fotoğraf geçen sene bakla zamanından kalma siz düşünün artık... Ne yemek fotoğrafları var ama yazacak biri gerek ;)

Sevgiyle kalın...

Malzemeler

1 kg Bakla
1 adet soğan
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı (silme) un
Dereotu
Sıvıyağ
Tuz

11 Mart 2016 Cuma

Pankek / Pancake


Benim oğlumun Amerikalılardan ne eksiği var. Amerikan kahvaltılarının vazgeçilmezi Pankek Kuzey'in de kahvaltı, ikindi kahvaltısı ve gece kahvaltısının vazgeçilmezi... Gerçi bana değil, ananesine yaptırıyor. Benim de  "Han" dediğim yere "Han" kuran bir ananem olsaydı ben de ne isteyeceğimi şaşırırdım herhalde... "Annane benim canım tatlı bir şeyler istiyor, pankek mi yapsak?"
7 gün 24 saat fark etmez, ananesinin kuzusu ister, pişirilir, yenir.

Ellerine sağlık annem... Annane de pişer bize de düşer ;)

10 Mart 2016 Perşembe

Gözleme


Gece vakti çocukları acıkırsa annemin yapamayacağı şey yoktur ;)
Canları ne istiyorsa paşaların yer-saat fark etmez.
Tipik bizimkiler işte... Bizim er kişiler bu aralar çok yoğun çalışıyorlar öğlen yemeğini geç yedikleri için akşam yemeğinde mızırdanıyorlar. Saat ilerleyince de acıkıyorlar, sonuç gece vakti "gözleme"...

Bu saatte ağır olur, daha hafif bir şeyler hazırlayım falan dedim ama "gece kahvaltısı" yapacaklarmış, yani onlar için yeterince hafif...
Ben de gözlemeleri hem pişirdim hem söylendim. 
Gerçi kime söyleniyorum benim oğlum da dayılarına çekmiş, ne zaman canının ne isteyeceği belli olmuyor. Sanırım bizden kaynaklanıyor kıyamıyor, üşenmiyoruz ya... 
Onun için de istekler hiç bitmiyor. 
Canlarım benim...

ve itiraf ediyorum, pişerken o kadar güzel koktu ki dayanamadım ben de yedim ;)

4 Mart 2016 Cuma

Çocukların Okul Başarısını Artırma Yolları


              Çocukların zekâ potansiyelini etkin kullanması adına geliştirilen bir projede (MentalUP Beyin Egzersizleri) görev aldığım için birçok doktor, çocuk gelişim uzmanı, yaşam koçu, akademisyen ve eğitim uzmanı ile görüşmelerim oldu. Kendim de kişisel gelişim gönüllüsü ve aynı zamanda bir çocuk annesi olduğum için bu konuda çok etkin çalışmalarım var diyebilirim. Geliştirdiğimiz projenin çocuklara dersi sevdirme, okulda başarı sağlama konusundaki destekleyici başarısı kanıtlandı. Ancak bu konu tek bir materyale bağlı olmayıp birçok faktörün bir arada incelenmesi gerekmektedir. İşte okul başarısını artırma yöntemleri.

Öğrenme Becerisi Artırma ve Okul Hayatında Başarı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Ebeveyn-Çocuk, Eğitmen-Çocuk İlişkilerinin Sağlıklı Olmasına Önem Gösterin

Çocuklara sevgi dolu yaklaşımlar sergilediğinizde kendilerini güvende hissederler. Onlarla zaman geçirin, dokunun, sevin ve ilgilenin. Aynı sorumluluklar eğitmenler için de geçerlidir. Özellikle duygusal anlamda kendisini güvende hisseden çocuklar öğrenime açık ve istekli olur.

2- Takdir Edin ve Bireysel Yeteneklerini Ön Plana Çıkarın

Sürekli örnek alacağı birilerini işaret etmek veya yaşıtlarıyla kıyaslayıp başkalarının başarısını kıskanmasına sebep olmak doğru değildir. Çocuklarınızda gözlemlediğiniz olumlu davranışları dile getirin ve takdir edin. Çocuklar, ilgili oldukları konularda çok daha hızlı öğrenirler ve takdir edildiklerinde motive olarak daha istekli olurlar. Matematik dersinde başarısız olan bir çocuğa sürekli “bu derste çok kötüsün” demek yerine “Türkçe dersini çok seviyorsun değil mi? Çok başarılısın” demek daha sağlıklı olacaktır. Türkçe dersinde başarılı olduğu için takdir edilen çocuk matematik dersinde de başarılı olmak için istekli ve öğrenime açık olacaktır.

3- Zorunluluktan Değil, Keyifli Olduğu İçin Eğitim Aldığını Hissettirin.

Tıpkı ilkokul birinci sınıfta, abaküs, fasulye, oyun hamuru gibi materyallerin çocuk gözünde oyuncak olarak değerlendirilmesi ve oynarken öğrenmesi gibi, ilerleyen süreçler için de çeşitli etkinlikler planlayın. Mesela kesirleri öğretirken 4 adet eşit büyüklükte yap-boz oyuncağı birleştirip bir parçayı eksilttiğinizde ortaya çıkan sonucu açıklayabilirsiniz. MentalUP beyin egzersizleri uygulamasındaki gibi öğrenmeyi oyun haline getirmek etkili olacak ve okula karşı pozitif duygular oluşacaktır.

4- Düşünmesi İçin Fırsat Verin

Evde veya okulda çocuğun her sorusuna direk doğru cevabı vermek yerine düşünmesini ve yorum yapmasını istemek çok önemlidir. Bu şekilde çocuğun konuya odaklanması ve beynini zorlayarak geliştirmesi sağlanmış olur. Tıpkı kas gelişimi gibi beyin gelişimi de zorlayıcı egzersizler ile mümkündür. Aynı zamanda bu durum dikkat gelişimi de sağlar. Unutmayın, çocukların ders dinlemesini engelleyen en önemli faktörlerden biri de dikkat eksikliğidir.

5- Okuldaki Mutluluk Ortamını İyi Gözlemleyin

Yetişkinler mutlu olmadıkları işte çalışamıyor ve istifa ediyorlar. Çocukların okuldan istifa etme gibi bir lüksü olmadığı için eğitim ortamlarında mutsuz olmamaları gerekmektedir. Öğretmenleri ile olan ilişkilerini, okuldaki arkadaşlarıyla olan ilişkilerini gözlemleyin ve müdahale edilmesi gereken noktalarda öğretmenlerinden destek alarak çözüm üretin. Sadece sosyal ilişkileri değil aynı zamanda okulu ve okuldaki öğeleri sevmesi için yapıcı yaklaşımlarda bulunun. Başarı için asla göz ardı edilemez faktör mutluluktur. Mutlu çocuklar başarılı olur.

6- Teknolojiyi ve Oyuncakları Bilinçli Kullanın

Oyun ve oyuncaklar çocukların hayal gücünü geliştirirken mutlu vakit geçirmelerine de olanak verir. Okuldan gelen çocukların fiziksel oyuncaklarla oynamaları için bolca zaman verin. “Okul yüzünden hiç boş zamanım kalmadı” düşüncesine kapılmamalıdırlar. Yap-boz, puzzle, hafıza küpü gibi çeşitli özel oyuncaklar çocukların zihinsel gelişimi ve okuldaki başarısı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Aynı şekilde teknoloji artık okullarda, sokaklarda, evimizde ve hatta cebimize girdi. Çağdaş yaşamın ayrılmaz bir parçası olan teknolojiyi bilinçli kullanmak önemli. Okullarda dağıtılan tabletler çocuklarınız için gereksiz vakit kaybına dönüşmesin. Evinizdeki bilgisayar oyunları, ödevlerin yapılmasını engellemesin. Tabi ki yasaklamak çözüm değil, aksine probleme sebep olur. MentalUP gibi uygulamalar ile hem oyun tadında vakit geçirmek hem de zekâ potansiyelini artırarak okul başarısına olumlu etki etmek mümkün. Zaten bu yüzden geliştirildi.

Özetlemek gerekirse: Çocuğun, okuldaki başarısını etkileyen birçok faktör var. Mutluluk, öğrenme yeteneği, öğrenme isteği, dikkat düzeyi, zeka potansiyeli, sosyal ilişkiler, okul içi ve okul dışı uygumalar… Hepsi özenle takip edilmeli ve gerekli noktalarda müdahale edilmelidir.

Bu arada; makale süresince birkaç kez bahsettiğim MentalUP beyin egzersizleri uygulamasını ÜCRETSİZ denemek isteyenler www.mentalup.net adresini ziyaret edebilir. Bu uygulama TUBİTAK destekli ve pedagojik ürün sertifikasına sahip güvenilir bir uygulamadır. 32.000’den fazla kişi kullanıyor ve okul başarısına olan olumlu etkileri kanıtlanmıştır. En son Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezi’ne tamamen ücretsiz kullanım hakkı verdiklerini duyduğumda bireysel kullanıcılar için de indirim istemiştim. Tam üyelik almak isteyenler aşağıdaki indirim kodunu kullanarak %20 indirimle sahip olabilir.

İNDİRİM ODU: 060316


NOT: Bu indirim kodu 50 kez kullanıma açıktır. MentalUP bu rakamı haber vermeksizin artırabilir. Makaleyi sonradan görenler de %20 indirim kodunu denesin. Eğer tükenmişse yorum olarak belirtin yardımcı olmaya çalışırım.

2 Mart 2016 Çarşamba

Yalancı Boyoz


Boyoz da neymiş demeyin. Açıkçası ben de daha önce hiç yemedim. Biraz araştırayım dedim; Boyoz 1490'lı yıllarda Sefaradlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, mayasız bir hamur işidir, diye açıklamışlar. Böreğin peynirlisini Hayriye Teyzemler Ankara'dayken yaptım. Onlar yarı İzmirli sayıldıkları için onların fikirlerini aldım. Böreğimiz gayet "başarılı" bulundu. Daha sonra iç malzemesi olarak kıyma ve patates kullandım. O da çok lezzetli oldu. Lezzet beklentilerin üzerinde...

Boyoz'a ne kadar benziyor bilemiyorum ama çok beğenildiğini söyleyebilirim.